Leguán zelený

Legánek:)

18. února 2006 v 13:02
Fotogalerie - Kostarika - zvířata

Péče

18. února 2006 v 13:01
Přestože vám počáteční vybavení terária zabere trochu více času, je další péče o leguána středně náročným úkolem. Činnosti, které jsou zde popsány je třeba provádět pravidelně tak, abyste se vyhnuli onemocnění vašeho zvířete, parazitům a dalším nepříjemným věcem.
Jak již bylo zmíněno v jiné části těchto stránek, je třeba měnit substrát v terárium přibližně jednou za 1-2 měsíce. Po odstranění substrátu by mělo následovat pečlivé vytření skla a jeho dezinfekce. Použitý substrát se nepokoušejte vyčistit nebo jinak zpracovat, ale vždy použijte nový.
Jednou za čas bude nutné ostříhat leguánovi drápy. Tuta činnost se doporučuje ponechat veterináři, ale zkušenější chovatel ji provede sám. Při stříhání drápů je třeba dbát na to, abyste stříhali pouze úplný konec, protože již těsně od konce začínají krevní kanálky.
Leguáni velmi rádi plavou. Proto není od věci čas od času napustit vanu a nechat leguána zaplavat. Vana se musí napustit tak, aby měl leguán aspoň jedno místo, kde se může postavit. Před tím, než budete napouštět vodu vanu pečlivě umyjte, aby se odstranily např. zbytky pracího prášku apod.
Kůže leguána se téměř neustále loupe (u leguána je tento proces rozdílný než v případě hada, který svléká kůži najednou - leguán se loupe po malých částech). Neznamená to žádnou nemoc, ale to, že leguán roste.
Během dne je dobré leguána několikrát pokropit. K tomuto účelu se používá například rozprašovač na květiny a můžete s ním také pokropit substrát a zajistit tak odpovídající vlhkost v teráriu, kterou leguán potřebuje pro svůj růst.
igor.jpg (16988 bytes)
pepik.jpg (20777 bytes)

Výživa

18. února 2006 v 12:59
Lidé si po mnoho let mysleli, že leguáni jsou všežravci, tj. že přijímají jak živočišnou tak rostlinnou potravu. Přestože existují případy, kdy někteří leguáni požírají hmyz a zdechliny, dlouhodobý výzkum a pozorování mnoha různých populací ukázala, že toto chování není pro leguána v jeho přirozeném prostředí charakteristické.
Podle Boyera (JSEAM 1(1)), Gordona Rodda (Herpetologický magazín, 25(2):85) a Johna Iversona jsou leguáni ve svém přirozeném prostředí listožraví. Iverson zjistil na základě svých studií obsahu střev leguánů různého stáří, že na rozdíl od předešlých tvrzení, že jsou dospívající leguáni všežraví, je faktem, že jsou již od svého prvního sousta býložraví. Přestože mohou čas od času pozřít hmyz, který je usazen na listu je přijímání živočišného proteinu pouze náhodné. Trávící systém leguána je stejně jako v případě ostatních výlučně býložravých ještěrů uzpůsoben tak, aby byl schopen zpracovávat potravu s vysokým obsahem vlákniny a poskytovat většinu (ale ne všechnu vodu) z přijímané potravy.
Leguáni se jako domácí zvířata chovají po desetiletí. Doporučená výživa se po celou tuto dobu skládala z výživné zeleně a ostatních rostlin a živočišného proteinu.: hmyzu, holátek, žrádla pro kočky, psy, kuřata a podobně. Leguáni získali na popularitě v 90. letech.
S postupem času byl stále více leguánů přinášeno do veterinárních ordinací, a někteří veterináři si začali dávat dohromady příčiny a následky zdravotních problémů. Další veterináři začali zkoumat zdravotní problémy ještěrů a procesy vedoucí k jejich vzniku. V důsledku to vedlo k radikální změně veterinárních doporučení. Mnoho veterinářů, kteří doporučovali podávání živočišných proteinů tento názor opustilo.
Důvodem pro to, proč se nedoporučuje podávání jakýchkoliv živočišných proteinů leguánům zeleným je fakt, že i malá množství těchto proteinů mohou způsobit závažné problémy. Dalším důvodem bylo to, že leguáni, kterým se podávala správná rostlinná výživa prospívali velmi dobře. a to bez jakéhokoliv živočišného proteinu.
Sestavení správného jídelníčku
Protein
Jakým způsobem tedy leguáni získávají svůj protein ? Vojtěška ! Vojtěška je výborným zdrojem rostlinného proteinu. Vojtěška se míchá se zeleninovým salátem a poskytuje velmi dobrý zdroj proteinů a vápníku. Obsah proteinů je 15 objemových procent a poměr vápníku ku fosforu je 6:1. Poznámka: mluvíme zde o dozrálé vojtěšce. Výhonky obsahují podstatně méně výživných látek a nedoporučují se jako hlavní strava pro býložravé ještěry.
Zelenina
Když majitelé leguánů přicházejí do veterinárních ordinací s problémem jsou vždy dotázáni na jejich stravu. Odpověď je většinou "zelenina". Když se zeptáte, jaká zelenina, bude se odpověď pohybovat od "…prostě zelenina" až k "hlávkový salát, cuketa, brokolice a jednou za týden ovoce". Fakt, že leguáni mohou přežít okolo dvou let na stravě skládající se z problematických položek je pro většinu majitelů těžko pochopitelná.
Leguán, které se bude podávat primárně brokolice a růžičková kapusta nebude určitě prospívat. Když tuto stravu budete navíc kombinovat s kapustou nebo špenátem, dozajista tím nezískáte zdravého leguána, ale jedince, který bude zakrslý a letargický z důvodu nedostatku základních výživných látek. Takový leguán bude mít nádhernou barvu, ale bude mít málo energie nebo zájmu o okolní prostředí v teráriu.
Když budete vašeho leguána nadměrně krmit zeleninou, jako je například brokolice, růžičkovou kapustou, kapustou, zelím, květákem a čínským zelím, může se u něho vyvinout hypotyreoiditida, což je nedostatečnost štítné žlázy. V důsledku dochází ke zpomalení metabolismu a vzniku letargie a svalových bolestí. Zvíře nabývá na hmotnosti z důvodu zpomaleného metabolismu a snížené aktivity, ale celkový růst je abnormálně zpomalen. Výše uvedenou zeleninu je možno podávat pouze v malých množstvích, ale nikdy by neměla tvořit základní složku potravy.
Špenát, rebarbora, červená řepa a mangold obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, která může v případě dlouhodobého podávání způsobit otravu. Šťovany vážou válník a účinně zabraňují tělu jeho využití.
Metabolismus vápníku
V normální situaci je vápník pozřený v potravě smíchán s vábníkem mobilizovaným z kostí. Tato kombinace vápníku obíhá a využívá se v mnoha systémech těla leguána a při buněčných procesech. Vápník "vypůjčený" z kostí se do nich vrací. Když je leguánovi podávána potrava s vysokým obsahem šťovanů vápníku, nebude docházet k návratu vápníku do kostí. Kosti s nedostatkem vápníku se stanou křehkými a porézními a bude existovat velké riziko vniku zlomenin.
Po čase v toho může vniknout metabolické onemocnění kostí, kdy se nenahrazuje vápník uvolněný z kostí. Kosti začnou vypadat jako houba. Dojde k výskytu otoků podél kostí a na ocasu a kosti se snadno lámou. V pokročilých případech nejsou postižení jedinci schopni sami žrát.
Zmrazená zelenina a zeleň
Zatímco rozmražené zelenina a zeleň se bezpochyby snadno používá bylo určeno, že některá zelená zelenina ztrácí v důsledku svého zmrazení thiamin (vitamín B1). Bohužel nejsou k dispozici informace o tom, pro kterou zelinu to platí, takž je nejlepší úplně se vyhnout používání zmražené zeleniny.
Ovoce
Ve škole jsme se učili, že ovoce je pro nás zdravé a samozřejmě je to pravda. Když se však stane hlavní součástí jídelníčku, bude vaše strana nevyvážená a nebude tělu poskytovat živiny, které systém potřebuje k dlouhodobé správné funkci. Tato skutečno je konkrétně důležité v případě leguánů, protože většina ovoce (a zeleniny) obsahuje velmi malé množství vápníku a proteinu a obvykle velké množství fosforu. Například banány leguáni obvykle velmi dobře přijímají a jedná se o jedno z mála druhů ovoce, se kterými se dostanou do styku ve volné přírodě. Meloun je šťavnatý a je dobrým prostředkem ke zlepšení stavu dehydrovaného leguána, ale neobsahuje nic jiného než vodu a cukry. Z výzkumů vyplývá, že ovocná složka potravy leguánů by měla být nejmenší částí, tj. ne více než 10% celkového množství potravy.
Listová zeleň
Kromě toho, že jsou výživné jsou tmavé zelené listy také "zábavnou" potravou. Jsou tím nejbližším, co leguánovi připomíná jeho potravu ve volné přírodě. Přestože některé knihy doporučují majitele leguána natrhat listy na malé kousky je lepší nechat je o trochu větší než je hlava leguána. Leguána můžete také donutit k jeho přirozené aktivitě tak, že mu zavěsíte listy do vrchní části terária, odkud je musí získat. Listy jsou výživné, ale neobsahují některé druh proteinů, které se nacházejí v jiných rostlinách. Proto se pro krmení doporučuje směs zeleniny, ovoce a vojtěšky v kombinaci s listovou zelení.
Denně můžete použít můžete dva nebo více z následujících rostlin: hořčice (včetně květů), pampeliška (včetně květů), locika a řeřicha (tyto rostliny se podávají jako přídavek k vojtěšce, která slouží jako zdroj proteinů a vláken).
Lociku dlouholistou, červený a zelený lupen používejte pouze v případě nouze a jen po omezenou dobu. Vůbec se nezabývejte hlávkovým zelím a ostatními druhy zelí - je v nich nedostatek výživných látek a leguáni se na nich často stanou závislými a nevšímají si ostatní zeleniny.
Ví leguán instinktivně, jaký druh potravy má přijímat ?
Mnoho majitelů domácích zvířat, a hlavně psů a koček, si myslí, že jejich zvířata ví, co je pro ně dobré…ale to není pravda.Existuje nesprávný názor, že zvíře vyjmuté ze svého přirozeného prostředí ví, jaká potrava je pro něj bezpečná a jaká ne. Zvíře v přírodě ví co žere když udělá chybu a onemocní, nebude již takovou potravu přijímat.
Jestliže však zvíře odstraníte z jeho přirozeného prostředí, potom výše uvedené neplatí. Místo toho se zvíře pokouší o pozření všeho co vidí a co mu připomíná "naprogramovanou". Proto jedovaté rostliny jako azalka a oleandr vypadají pro hladového leguána jako výborná svačinka. Azalka a oleandr jsou tak jedovaté, že vedou vždy ke smrti, a to i ve velmi malých množstvích.
Umělá výživa
Jak již bylo uvedeno výše neobsahují výhonky bobulí a zeleniny mnoho živin. Kromě toho se obtížně pozřívají. Existuje několik jedlých květin, které si můžete vypěstovat sami nebo je můžete zakoupit v květinářství. Květiny, které je možno podávat zahrnují následující: ibišek (listy a květy), řeřicha (listy a květy, okvětní lístky růže, fialky (květy a listy) a muškáty. Bytové rostliny zahrnují například fíkus.
Závěrečné poznámky
Protože naši leguáni (a další býložravci a všežravci chovaní v zajetí) nemají možnost vybrat si z širokého spektra potravy, musí jim zajistit aspoň solidní základ pro správnou výživu, jako je například základní salát, jehož příprava je vysvětlena níže. K tomuto základu je možno přidat další zeleninu a ovoce.
Dále si musíte uvědomit, že žádné množství vitamínových přípravků, pilulek nebo kapalin nevyřeší špatné stravování. To co platí pro počítač platí i pro leguány - odpadky dovnitř - odpadky ven.
Příprava potravy
Přestože jsou leguáni vybaveni velmi ostrými zuby nepoužívají je ke žvýkání potravy. Místo toho potravu spíše polykají na způsob psa. Přesto vám mnoho obchodů se zvířaty může radit, abyste leguánovi podávali potravu, jako celé květy brokolice, celé hrozny, nakrájenou mrkev a podobně - neuvědomují si, že je leguán nebude schopen sežrat. Vypadá to potom, jako kdyby leguán neměl hlad a to vede k mylnému zvěru,že leguáni nežerou mnoho.
Základní salát je možno připravit na týden dopředu a skladuje se ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Budete-li mít potravu takto připravenu, bude ranní příprava krmení pro leguána dílem okamžiku.
Základní salát
Základní salát by se měl skládat z čerstvé zeleniny včetně jedné zelené a jedné oranžové zeleniny, pastináku (protein a barva), ovoce (vlhkost a barva) a proteinového doplňku. Tento salát tvoří základ výživy leguána. V závislosti na stáří a zdravotní stav leguána se doporučuje podávat vápníkový suplement a multivitamínový přípravek.
Zelená zelenina - můžete použít zelené fazole a hrách. Zeleninu dobře omyjte a poté rozřežte nožem nebo v kuchyňském robotu. Čas od času může použít i nastrouhanou mrkev (ne příliš často, protože mrkev obsahuje šťovany vápníku). Pro jinou chuť a vůni můžete občas přidat malé množství brokolice, čínského zelí, růžičkové kapusty nebo bylin, jako je například bazalka, koriandr, oregáno (váš leguán může mít velmi individuální chutě, když přijde na byliny).
Oranžová zelenina - vyberte si oranžovou tykev. Je-li povrch příliš tvrdý, můžete tuto zeleninu předem upravit v mikrovlnné troubě. Nastrouhejte pastinák. Příležitostně je také možno rozsekat a použít sladké brambory. Přestože je mrkev výbornou oranžovou zeleninou, obsahuje určité množství kyseliny šťavelové, což je stejná látka, která činí ze špenátu a některých dalších rostlin nevhodnou potravu. Množství této kyseliny není velké, ale tyto plodiny je nutno používat pouze umírněně.
Ostatní zelenina - váš leguán si může oblíbit občasné podávání hub, zeleného pepře, cibule a ostatní kořenové zeleniny, asparágu, ibišku a dalších letních žlutých a zelených rostlin.
Ovoce - maliny, jahody, papája, hrušky, švestky, mango, meruňky,. ananasový meloun, datle, hrozinky a kiwi. Toto ovoce je nutno jemně nestrouhat nebo nekrájet. Největší obsah vápníku mají fíky, a to konkrétně sušené. Bohužel jsou čerstvé fíky dost drahé.
Protein - dodává se ve formě vojtěškových tablet, v nadrobené formě nebo práškové či nadrcené podobě.
Recept na základní salát
Přestože podíl jednotlivých druhé potravy zůstane stejný, bude se skutečné množství potravy měnit se zvyšující se hmotností leguána a příjmem většího množství potravy.
1/2 misky nasekaných zelených fazolí
1/2 misky nasekané dýně
1/2 misky vojtěškových tablet
1 střední pastinák, nasekaný
1/4 misky nakrájeného ovoce
Celkem tedy 3,5 misky.
Pečlivě promíchejte zeleninu, ovoce a vojtěšku. Přidejte válník a vitamín a znovu pečlivě promíchejte. Umístěte do vzduchotěsné nádoby a udržujte v lednici.
Pamatujte si, že potravu je nutno podávat ve velmi malých kouscích, jemně nasekanou. Čím menší budou kousky, tím se vejdou do žaludku zvířete a tím lépe budou stráveny. Obsah vápníku a vitamínu se bude měnit s množstvím podávané potravy a zdraví a péči o leguána.
Tipy a triky používané při krmení
Při krmení leguána z ruky buďte opatrní. Přestože je to velmi dobrý způsob, jak přinutit odmítajícího leguána ke žraní může dojít k tomu,že si leguán na krmení z roky snadno zvykne a bude odmítat žrát z misky. Leguáni často nepřijímají novou potravu při prvním styku s ní. Zjištění, že se jedná o potravu může trvat několik dnů nebo dokonce i týdnů.
Doba krmení
Je známo, že mnoho lidí krmí své leguány až večer po příchodu z práce. Leguáni žerou každý den, a krmí se a tráví potravu uprostřed dne a ne v chladnějších večerních obdobích. Hladový leguán může žrát i v noci. Svého leguána budete muset krmit před odchodem do práce.
Voda
Mnoho knih uvádí, že leguáni nepijí. Není to pravda. Jiní říkají že byste do terária měli na určitou omezenou dobu (30 minut) umístit do terária nádobu s vodou. Problém je v tom, že když nebude mít leguán žízeň, bude nádobu s vodou ignorovat.
Mnoho leguánů bude vyměšovat exkrementy do nádoby na vodu. Špinavou nádobu na vodu je před dalším použitím nutno pečlivě opláchnout a dezinfikovat. Jak již bylo řešeno dříve, jsou leguáni výborní plavci a každodenní koupel je pro leguána skvělo příležitostí k pití a vyměšování.
ig 7.jpg (19735 bytes)

Terárium

18. února 2006 v 12:58
Vytvoření domova pro leguána znamená mnohem více, než pořízení 40 litrového terária, kamene a pěkné větve. Budete potřebovat více než 150 l terárium s tropickým prostředím, rostlinami a větvemi. Konečný výsledek by se měl blížit přirozenému prostředí leguána - deštnému pralesu.
Jak pro leguána vytvořit domov
Při vytváření domova pro leguána musíte hledět do budoucnosti. Prostředí v zajetí musí nejen poskytovat bezpečné místo pro leguána v době vaší nepřítomnosti, ale je nutno zajistit nezávislé prostředí bez ohledu na podmínky panující ve vašem bytu či domu. To znamená, je-li venku -20° C a 18° C v bytě, musí mít váš leguán stále 24-31° C a místo vyhřívání musí mít tepotu 35° C. Proto musíte použít odpovídající druh osvětlení a vyhřívání bez ohledu na to, kolik to stojí. Znamená to také, že musíte udržovat co největší vlhkost, bez které bude docházet ke zdravotním problémům a poškození systému.
Terárium
Začít můžete s 120-150 l teráriem s bezpečnými dveřmi. Skleněná terária se snadno čistí a dezinfikují. Terárium postavte na klidné místo ve vašem bytě či domě mimo dosah televize a rádia, procházejících lidí, dětí a psů - z těchto všech může mít váš nový leguán strach. Přestože se takové terárium může zdát být pro tak malého leguána příliš velké platí, že při správné péči váš leguán toto terárium během jednoho roku přeroste a do 18 měsíců přeroste i 240 l terárium
Pamatujte si, že přestože malí leguáni začínají svůj život na zemi, cítí se lépe na stromech. Pokuste se vašemu leguánovi poskytnout co nejvyšší prostor tak, aby mohl šplhat na vhodných větvích. Do terárií můžete také umístit poličky.
Substrát
V této oblasti existují různá doporučení. Melissa Kaplan doporučuje použití koberce, papíru nebo papírových ručníků. Nedoporučuje použití skořápek z ořechů, pilin, štěrku, oblázků a podobně. Já osobně používám substrát z kokosových ořechů, který se prodává pod názvem Lignocel.
Obecně platí, že bysto do terária neměli umísťovat substrát, kde hrozí nebezpečí jeho pozření leguánem. V tomto případě by mohlo dojít k poranění střev nebo jejich zablokování. Leguán by přestal přijímat potravu, vyměšovat a došlo by k bakteriální infekci. Jestliže by se tato situace neřešila veterinárním zákrokem, došlo by k uhynutí zvířete. Mladí leguáni jsou jako děti. Sní všechno co vidí.
Výměna substrátu (Lignocel) se doporučuje jednou za 1-2 měsíce. Příprava nového substrátu je velmi jednoduchá a rychlá. Nezapomeňte na pečlivé vyčištění terária. Nejlepší je také provést dezinfekci, ale já se spokojuji pouze s pečlivým vymytím.
Soukromí
Mladí leguáni potřebují místo, kde se dostanou mimo dohled z vnějšku terária. Na začátku to znamená, že potřebují místo, kde by se před vámi skryli. Dobře poslouží krabice nebo dutá kulatina. Nevadí, když z úkrytu bude vyčnívat ocas zvířete.
Pohyb a prostředky na omezení stresu
Leguáni milují šplhání, a proto je nutné jim poskytnout co nejvíce větví, lan nebo ručníků, na kterých mohou šplhat a odpočívat. Ujistěte se, že jsou větve dobře zajištěny, aby nespadly i s leguánem. To je jedna z největších nevýhod skleněných terárií - neexistuje zde jednoduchý způsob jak připevnit větve a další zařízení na šplhání.
Leguáni rádi spí s o něco opřenou hlavou. V přírodě je to často další leguán; v zajetí je to něco měkčího. Leguáni spící mimo terárium vyhledávají pohodlné polštářky na sedacích soupravách nebo polštáře na postelích.
Jestliže chcete použít větve donesené zvenku, budete je muset nejdříve ošetřit tak, abyste si domů nebo do terária nezanesli žádné nechtěné návštěvníky, jako jsou brouci, dřevokazný hmyz a pavouci. Jsou-li větve dostatečně malé tak, aby se vešly do trouby, očistěte je od špíny a volné kůry. Poté je vypalujte při 90-120° C) po dobu 2-3 hodin. Potom je nechejte úplně ochladit. Jestliže jsou větve pro troubu příliš velké umístěte je do nádoby s čistícím prostředkem a nechejte je tam 24 hodin. Poté čistící prostředek nahraďte vodou a nechejte působit další den. Vysušte na slunci (2-3 dny). Poté je můžete použít.
Leguáni, a to zejména dospívající a dospělí jedinci se cítí bezpečněji ve výškách. Očekávejte, že váš leguán stráví většinu svého času v horní části svého terária, kde je pro něho bezpečno a dobrá teplota.
Osvětlení
K náhradě normálního slunečního záření, ke kterému nebude mít váš leguán dostatečný přístup je nutno použít speciálního osvětlení. Nezbytně nutné jsou světla, jako například Vita-Lite od firmy Duro-Test, Iguana Light od společnosti ZooMed nebo Repti-Light, případně další fluorescenční světla produkující ultrafialové záření typu (vlnové délky 290-320 nm).
Poznámka: slova "úplné spektrum" na obalu žárovky neznamenají, že světlo produkuje nezbytné UVB záření ! Fluorescenční světla produkující ultrafialové záření typu B mají kladný vliv na chování leguána, což je způsobeno emisemi ultrafialového záření typu A. UVB je nutné pro syntézu vitamínu D3, který je nutný pro přeměnu vápníku. Světla určená pro ryby a rostliny nezajišťují přísun nezbytného UV záření nezbytného pro ještěry.
Aby bylo osvětlení účinné, musí být ve vzdálenosti max. 45 cm od leguána. Ideální je vzdálenost 30-35 cm. Ujistěte se, že je svítidlo bezpečně připevněno k stropu terária, a že na něj nemůže leguán vyšplhat. Větší leguán má dost sil na to, aby světlo rozbil. Jestliže se váš leguán neustále snaží vyšplhat na světlo, potom je vaše terárium asi příliš chladné.
UVB světlo by mělo být v činnosti 12 hodin. Výhodné je použít časového spínače. Nastavte hodiny tak, aby se sepnuly v 6 hodin ráno a vypnuly v 6 odpoledne. Jestliže chcete, aby šel leguán spát o něco později, můžete spínač nastavit na 7 hodin ráno a večer. Stejné osvětlení je nutno udržovat i v zimě tak, aby měl váš leguán dostatečný přísun UV záření k syntéze vitamínu D3. Jestliže má váš leguán v ostatních ročních obdobích pravidelný přístup ke slunečnímu světlu můžete délku osvětlování snížit na 8-9 hodin.
Teplota
Navzdory tomu co bylo uvedeno výše a faktu, že leguáni jsou tropická zvířata, jsou často v zajetí chováni za nedostatečných teplot, které někdy nedosahují ani 25 °C. K náležité stimulaci chuti k jídlu a trávení musí mít leguáni přístup k vyhřívacímu místu s teplotou 30-35° C, a to minimálně 10 hodin denně. Ve zbytku terária je nutno udržovat teplotní spád. Pro všechny leguány by se měl tento teplotní spád pohybovat od 24 do 31 °C přes den a 26 °C přes noc. Zatímco dospělá zvířata (18 měsíců stará o délce min. 20 cm od nosu po řitní otvor) jsou schopna tolerovat pokles teploty na 22 °C, neměla by noční teplota pro mladé leguány klesnout po 24 °C. Pohybují -li se noční teploty ve správném rozmezí, mladí leguáni často vstávají a jdou si najít něco k snědku.
Přemýšlejte trojrozměrně
Klíčovým faktorem, který mnoho majitelů leguánů přehlíží je to, že leguán žije v trojrozměrném prostoru a proto vyžaduje trojrozměrný teplotní spád. Teplotní gradient od tepla k chladu probíhající zleva doprava a zepředu dozadu představuje pouze dva rozměry. Třetí rozměr je shoda dolů. Z důvodu své preference vyhřívání na vysokých místech se nejlepší místo k vyhřívání nachází u horní části terária, která je nejteplejší. Teplo se směrem dolů v teráriu rozptyluje.
Měření teploty
Stanovení přesné teploty v teráriu není možné. Existuje však mnoho druhů teploměrů, kterými lze teplotu (a teplotní gradient - spád) odhadnout. Obchody se zvířaty prodávají samolepící teploměry s rozsahem do 32 °C. Jakýkoliv normální teploměr je nutno bezpečně připevnit na terárium tak, aby nedošlo k jeho poškození. Ujistěte se, že se leguán nemůže dostat ke skleněnému teploměru. Teploměry by měly být umístěny ve stejné výšce jako místo vyhřívání.
ig 2.jpg (20830 bytes)

Chování

18. února 2006 v 12:57
Krotký a přizpůsobený leguán se nebude cítit ohrožen dojde-li ke kontaktu s neznámými osobami, ale může se pokusit vyšplhat na rameno nebo hlavu majitele. Bude si dávat pozor na své okolí a jeho odezva na hlazení zad nebo hlavu bude veskrze kladná. Zdravá mláďata nebo divocí jedinci (buď z přírody nebo od předchozího majitele), dospívající a dospělí leguáni jsou bojovní a budou se snažit o únik. Při tom mohou šlehat ocasem nebo se v rukou kroutí na způsob krokodýla. Na počátku se mohou bránit tomu, abyste je brali do rukou.
Nemocné mládě, dospívající jedinec nebo dospělý leguán může stále odmítat být chycen, ale s mnohem menší silou. Tento fakt je dobře znatelný, když ho držíte v rukou. Leguán, který pouze leží v teráriu bez zájmu o okolí nereagující ve vašich rukou je buď příliš studený nebo velmi nemocný (pravděpodobně trpí vnitřními parazity a možná i systémovou bakteriální infekcí). Jestliže se na těle leguána nacházejí zřetelné záhyby kůže (probíhající od žeber na straně dozadu) znamená to, že je leguán dehydrován nebo podvyživen.
Chování leguána není snadné ani rychlé. Uvědomte si, že pracujeme s divokým zvířetem, které má instinkty a určitým způsobem reaguje. To zahrnuje i velmi silný instinkt sebeobrany. Zdravé mládě leguána bude bojovat o to, aby se dostalo mimo dosah dravce...když s mládětem začínáte, bude vás považovat za ohrožení. Vaše přítomnost pro něho bude velmi nepříjemná. Nebude se cítit bezpečně, protože ho uvedete do situací a prostředí, ve kterých se cítí zranitelný - bude samotný bez dalších leguánů, kteří mu poskytují ochranu již jen svojí přítomností. Tato informace by vám měla pomoci v tom, abyste si uvědomili, proč vám váš leguán utíká, proč potřebuje místo k ukrytí a proč nebuje žrát, když se na něho díváte. V divoké přírodě platí, že když leguán sedí sám na větvi, když žere sám nebo spí sám, je to pro něho nejlepší cesta jak se dostat do tlamy predátora.
Leguán, který je chován delší dobu v zajetí svého majitele pozná. Stejně tak může po určité době poznat a akceptovat i nejbližší příbuzné. Před cizími lidmi se má však na pozoru a někdy se nemusí nechat ani pohladit. Pozor na ostré zuby a nebezpečný ocas.
U leguánů si můžete někdy všimnout kývavého pohybu hlavou. Znamená to dvojí. Buď vám leguán dává na vědomí, že se pohybujete v jeho teritoriu a snaží se vás odstrašit od vstupu. To platí v případě leguána, který vás ještě plně neakceptoval nebo o samce, který je v období páření. V případě ochočeného jedince to však znamená jakousi formu uvítání, kdy zvíře vyjadřuje radost nad tím, že vidí svého majitele. Jak již bylo uvedeno v kapitole Fyzický vzhled má leguán po hlavou lalok. V případě, že ho má vysunutý, cítí se leguán ohrožen a znamená to hrozbu. Když vás jako majitele pozná, lalok zasune. Doba nutná pro to, aby si na vás leguán aspoň částečně zvykl se pohybuje kolem několika měsíců. Leguán je zvědavé zvíře a po základním ochočení bude mít velký zájem o poznávání svého okolí.
ig 1.jpg (14246 bytes)
 
 

Reklama