Výživa

18. února 2006 v 12:59 |  Leguán zelený
Lidé si po mnoho let mysleli, že leguáni jsou všežravci, tj. že přijímají jak živočišnou tak rostlinnou potravu. Přestože existují případy, kdy někteří leguáni požírají hmyz a zdechliny, dlouhodobý výzkum a pozorování mnoha různých populací ukázala, že toto chování není pro leguána v jeho přirozeném prostředí charakteristické.
Podle Boyera (JSEAM 1(1)), Gordona Rodda (Herpetologický magazín, 25(2):85) a Johna Iversona jsou leguáni ve svém přirozeném prostředí listožraví. Iverson zjistil na základě svých studií obsahu střev leguánů různého stáří, že na rozdíl od předešlých tvrzení, že jsou dospívající leguáni všežraví, je faktem, že jsou již od svého prvního sousta býložraví. Přestože mohou čas od času pozřít hmyz, který je usazen na listu je přijímání živočišného proteinu pouze náhodné. Trávící systém leguána je stejně jako v případě ostatních výlučně býložravých ještěrů uzpůsoben tak, aby byl schopen zpracovávat potravu s vysokým obsahem vlákniny a poskytovat většinu (ale ne všechnu vodu) z přijímané potravy.
Leguáni se jako domácí zvířata chovají po desetiletí. Doporučená výživa se po celou tuto dobu skládala z výživné zeleně a ostatních rostlin a živočišného proteinu.: hmyzu, holátek, žrádla pro kočky, psy, kuřata a podobně. Leguáni získali na popularitě v 90. letech.
S postupem času byl stále více leguánů přinášeno do veterinárních ordinací, a někteří veterináři si začali dávat dohromady příčiny a následky zdravotních problémů. Další veterináři začali zkoumat zdravotní problémy ještěrů a procesy vedoucí k jejich vzniku. V důsledku to vedlo k radikální změně veterinárních doporučení. Mnoho veterinářů, kteří doporučovali podávání živočišných proteinů tento názor opustilo.
Důvodem pro to, proč se nedoporučuje podávání jakýchkoliv živočišných proteinů leguánům zeleným je fakt, že i malá množství těchto proteinů mohou způsobit závažné problémy. Dalším důvodem bylo to, že leguáni, kterým se podávala správná rostlinná výživa prospívali velmi dobře. a to bez jakéhokoliv živočišného proteinu.
Sestavení správného jídelníčku
Protein
Jakým způsobem tedy leguáni získávají svůj protein ? Vojtěška ! Vojtěška je výborným zdrojem rostlinného proteinu. Vojtěška se míchá se zeleninovým salátem a poskytuje velmi dobrý zdroj proteinů a vápníku. Obsah proteinů je 15 objemových procent a poměr vápníku ku fosforu je 6:1. Poznámka: mluvíme zde o dozrálé vojtěšce. Výhonky obsahují podstatně méně výživných látek a nedoporučují se jako hlavní strava pro býložravé ještěry.
Zelenina
Když majitelé leguánů přicházejí do veterinárních ordinací s problémem jsou vždy dotázáni na jejich stravu. Odpověď je většinou "zelenina". Když se zeptáte, jaká zelenina, bude se odpověď pohybovat od "…prostě zelenina" až k "hlávkový salát, cuketa, brokolice a jednou za týden ovoce". Fakt, že leguáni mohou přežít okolo dvou let na stravě skládající se z problematických položek je pro většinu majitelů těžko pochopitelná.
Leguán, které se bude podávat primárně brokolice a růžičková kapusta nebude určitě prospívat. Když tuto stravu budete navíc kombinovat s kapustou nebo špenátem, dozajista tím nezískáte zdravého leguána, ale jedince, který bude zakrslý a letargický z důvodu nedostatku základních výživných látek. Takový leguán bude mít nádhernou barvu, ale bude mít málo energie nebo zájmu o okolní prostředí v teráriu.
Když budete vašeho leguána nadměrně krmit zeleninou, jako je například brokolice, růžičkovou kapustou, kapustou, zelím, květákem a čínským zelím, může se u něho vyvinout hypotyreoiditida, což je nedostatečnost štítné žlázy. V důsledku dochází ke zpomalení metabolismu a vzniku letargie a svalových bolestí. Zvíře nabývá na hmotnosti z důvodu zpomaleného metabolismu a snížené aktivity, ale celkový růst je abnormálně zpomalen. Výše uvedenou zeleninu je možno podávat pouze v malých množstvích, ale nikdy by neměla tvořit základní složku potravy.
Špenát, rebarbora, červená řepa a mangold obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, která může v případě dlouhodobého podávání způsobit otravu. Šťovany vážou válník a účinně zabraňují tělu jeho využití.
Metabolismus vápníku
V normální situaci je vápník pozřený v potravě smíchán s vábníkem mobilizovaným z kostí. Tato kombinace vápníku obíhá a využívá se v mnoha systémech těla leguána a při buněčných procesech. Vápník "vypůjčený" z kostí se do nich vrací. Když je leguánovi podávána potrava s vysokým obsahem šťovanů vápníku, nebude docházet k návratu vápníku do kostí. Kosti s nedostatkem vápníku se stanou křehkými a porézními a bude existovat velké riziko vniku zlomenin.
Po čase v toho může vniknout metabolické onemocnění kostí, kdy se nenahrazuje vápník uvolněný z kostí. Kosti začnou vypadat jako houba. Dojde k výskytu otoků podél kostí a na ocasu a kosti se snadno lámou. V pokročilých případech nejsou postižení jedinci schopni sami žrát.
Zmrazená zelenina a zeleň
Zatímco rozmražené zelenina a zeleň se bezpochyby snadno používá bylo určeno, že některá zelená zelenina ztrácí v důsledku svého zmrazení thiamin (vitamín B1). Bohužel nejsou k dispozici informace o tom, pro kterou zelinu to platí, takž je nejlepší úplně se vyhnout používání zmražené zeleniny.
Ovoce
Ve škole jsme se učili, že ovoce je pro nás zdravé a samozřejmě je to pravda. Když se však stane hlavní součástí jídelníčku, bude vaše strana nevyvážená a nebude tělu poskytovat živiny, které systém potřebuje k dlouhodobé správné funkci. Tato skutečno je konkrétně důležité v případě leguánů, protože většina ovoce (a zeleniny) obsahuje velmi malé množství vápníku a proteinu a obvykle velké množství fosforu. Například banány leguáni obvykle velmi dobře přijímají a jedná se o jedno z mála druhů ovoce, se kterými se dostanou do styku ve volné přírodě. Meloun je šťavnatý a je dobrým prostředkem ke zlepšení stavu dehydrovaného leguána, ale neobsahuje nic jiného než vodu a cukry. Z výzkumů vyplývá, že ovocná složka potravy leguánů by měla být nejmenší částí, tj. ne více než 10% celkového množství potravy.
Listová zeleň
Kromě toho, že jsou výživné jsou tmavé zelené listy také "zábavnou" potravou. Jsou tím nejbližším, co leguánovi připomíná jeho potravu ve volné přírodě. Přestože některé knihy doporučují majitele leguána natrhat listy na malé kousky je lepší nechat je o trochu větší než je hlava leguána. Leguána můžete také donutit k jeho přirozené aktivitě tak, že mu zavěsíte listy do vrchní části terária, odkud je musí získat. Listy jsou výživné, ale neobsahují některé druh proteinů, které se nacházejí v jiných rostlinách. Proto se pro krmení doporučuje směs zeleniny, ovoce a vojtěšky v kombinaci s listovou zelení.
Denně můžete použít můžete dva nebo více z následujících rostlin: hořčice (včetně květů), pampeliška (včetně květů), locika a řeřicha (tyto rostliny se podávají jako přídavek k vojtěšce, která slouží jako zdroj proteinů a vláken).
Lociku dlouholistou, červený a zelený lupen používejte pouze v případě nouze a jen po omezenou dobu. Vůbec se nezabývejte hlávkovým zelím a ostatními druhy zelí - je v nich nedostatek výživných látek a leguáni se na nich často stanou závislými a nevšímají si ostatní zeleniny.
Ví leguán instinktivně, jaký druh potravy má přijímat ?
Mnoho majitelů domácích zvířat, a hlavně psů a koček, si myslí, že jejich zvířata ví, co je pro ně dobré…ale to není pravda.Existuje nesprávný názor, že zvíře vyjmuté ze svého přirozeného prostředí ví, jaká potrava je pro něj bezpečná a jaká ne. Zvíře v přírodě ví co žere když udělá chybu a onemocní, nebude již takovou potravu přijímat.
Jestliže však zvíře odstraníte z jeho přirozeného prostředí, potom výše uvedené neplatí. Místo toho se zvíře pokouší o pozření všeho co vidí a co mu připomíná "naprogramovanou". Proto jedovaté rostliny jako azalka a oleandr vypadají pro hladového leguána jako výborná svačinka. Azalka a oleandr jsou tak jedovaté, že vedou vždy ke smrti, a to i ve velmi malých množstvích.
Umělá výživa
Jak již bylo uvedeno výše neobsahují výhonky bobulí a zeleniny mnoho živin. Kromě toho se obtížně pozřívají. Existuje několik jedlých květin, které si můžete vypěstovat sami nebo je můžete zakoupit v květinářství. Květiny, které je možno podávat zahrnují následující: ibišek (listy a květy), řeřicha (listy a květy, okvětní lístky růže, fialky (květy a listy) a muškáty. Bytové rostliny zahrnují například fíkus.
Závěrečné poznámky
Protože naši leguáni (a další býložravci a všežravci chovaní v zajetí) nemají možnost vybrat si z širokého spektra potravy, musí jim zajistit aspoň solidní základ pro správnou výživu, jako je například základní salát, jehož příprava je vysvětlena níže. K tomuto základu je možno přidat další zeleninu a ovoce.
Dále si musíte uvědomit, že žádné množství vitamínových přípravků, pilulek nebo kapalin nevyřeší špatné stravování. To co platí pro počítač platí i pro leguány - odpadky dovnitř - odpadky ven.
Příprava potravy
Přestože jsou leguáni vybaveni velmi ostrými zuby nepoužívají je ke žvýkání potravy. Místo toho potravu spíše polykají na způsob psa. Přesto vám mnoho obchodů se zvířaty může radit, abyste leguánovi podávali potravu, jako celé květy brokolice, celé hrozny, nakrájenou mrkev a podobně - neuvědomují si, že je leguán nebude schopen sežrat. Vypadá to potom, jako kdyby leguán neměl hlad a to vede k mylnému zvěru,že leguáni nežerou mnoho.
Základní salát je možno připravit na týden dopředu a skladuje se ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Budete-li mít potravu takto připravenu, bude ranní příprava krmení pro leguána dílem okamžiku.
Základní salát
Základní salát by se měl skládat z čerstvé zeleniny včetně jedné zelené a jedné oranžové zeleniny, pastináku (protein a barva), ovoce (vlhkost a barva) a proteinového doplňku. Tento salát tvoří základ výživy leguána. V závislosti na stáří a zdravotní stav leguána se doporučuje podávat vápníkový suplement a multivitamínový přípravek.
Zelená zelenina - můžete použít zelené fazole a hrách. Zeleninu dobře omyjte a poté rozřežte nožem nebo v kuchyňském robotu. Čas od času může použít i nastrouhanou mrkev (ne příliš často, protože mrkev obsahuje šťovany vápníku). Pro jinou chuť a vůni můžete občas přidat malé množství brokolice, čínského zelí, růžičkové kapusty nebo bylin, jako je například bazalka, koriandr, oregáno (váš leguán může mít velmi individuální chutě, když přijde na byliny).
Oranžová zelenina - vyberte si oranžovou tykev. Je-li povrch příliš tvrdý, můžete tuto zeleninu předem upravit v mikrovlnné troubě. Nastrouhejte pastinák. Příležitostně je také možno rozsekat a použít sladké brambory. Přestože je mrkev výbornou oranžovou zeleninou, obsahuje určité množství kyseliny šťavelové, což je stejná látka, která činí ze špenátu a některých dalších rostlin nevhodnou potravu. Množství této kyseliny není velké, ale tyto plodiny je nutno používat pouze umírněně.
Ostatní zelenina - váš leguán si může oblíbit občasné podávání hub, zeleného pepře, cibule a ostatní kořenové zeleniny, asparágu, ibišku a dalších letních žlutých a zelených rostlin.
Ovoce - maliny, jahody, papája, hrušky, švestky, mango, meruňky,. ananasový meloun, datle, hrozinky a kiwi. Toto ovoce je nutno jemně nestrouhat nebo nekrájet. Největší obsah vápníku mají fíky, a to konkrétně sušené. Bohužel jsou čerstvé fíky dost drahé.
Protein - dodává se ve formě vojtěškových tablet, v nadrobené formě nebo práškové či nadrcené podobě.
Recept na základní salát
Přestože podíl jednotlivých druhé potravy zůstane stejný, bude se skutečné množství potravy měnit se zvyšující se hmotností leguána a příjmem většího množství potravy.
1/2 misky nasekaných zelených fazolí
1/2 misky nasekané dýně
1/2 misky vojtěškových tablet
1 střední pastinák, nasekaný
1/4 misky nakrájeného ovoce
Celkem tedy 3,5 misky.
Pečlivě promíchejte zeleninu, ovoce a vojtěšku. Přidejte válník a vitamín a znovu pečlivě promíchejte. Umístěte do vzduchotěsné nádoby a udržujte v lednici.
Pamatujte si, že potravu je nutno podávat ve velmi malých kouscích, jemně nasekanou. Čím menší budou kousky, tím se vejdou do žaludku zvířete a tím lépe budou stráveny. Obsah vápníku a vitamínu se bude měnit s množstvím podávané potravy a zdraví a péči o leguána.
Tipy a triky používané při krmení
Při krmení leguána z ruky buďte opatrní. Přestože je to velmi dobrý způsob, jak přinutit odmítajícího leguána ke žraní může dojít k tomu,že si leguán na krmení z roky snadno zvykne a bude odmítat žrát z misky. Leguáni často nepřijímají novou potravu při prvním styku s ní. Zjištění, že se jedná o potravu může trvat několik dnů nebo dokonce i týdnů.
Doba krmení
Je známo, že mnoho lidí krmí své leguány až večer po příchodu z práce. Leguáni žerou každý den, a krmí se a tráví potravu uprostřed dne a ne v chladnějších večerních obdobích. Hladový leguán může žrát i v noci. Svého leguána budete muset krmit před odchodem do práce.
Voda
Mnoho knih uvádí, že leguáni nepijí. Není to pravda. Jiní říkají že byste do terária měli na určitou omezenou dobu (30 minut) umístit do terária nádobu s vodou. Problém je v tom, že když nebude mít leguán žízeň, bude nádobu s vodou ignorovat.
Mnoho leguánů bude vyměšovat exkrementy do nádoby na vodu. Špinavou nádobu na vodu je před dalším použitím nutno pečlivě opláchnout a dezinfikovat. Jak již bylo řešeno dříve, jsou leguáni výborní plavci a každodenní koupel je pro leguána skvělo příležitostí k pití a vyměšování.
ig 7.jpg (19735 bytes)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | 30. dubna 2006 v 20:02 | Reagovat

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak mam v terariu leguána přichytit umělé rostliny,zatím je mám přichycene pod vrchním sklem teraria!Může to tak být nebo mi poradite něco jineho.Za každou radu děkuju a prosím pošlete mi ji na muj e-mail.Děkuju.

2 adka adka | E-mail | Web | 28. září 2007 v 21:05 | Reagovat

Dobrý den,ja vam chci povjedat ze mi sme dostali sice len vcsera toho leguána       ale zistila som ze to je velmi milé stvorenie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama